UCCNC'de Kaldığımız Yerden İşleme Nasıl Devam Edebiliriz?

Neden ihtiyaç duyuyoruz?

CNC ile çalışırken çok sık rastladığımız konulardan birisi de işe belirli bir G-Code satırından devam edebilmektir. Bunun birçok nedeni olabilir. En sık rastladığımız neden elektrik kesilmesi, yanlış planlama, mengene ya da malzemeye çarpma nedeniyle step kaybı olmasından dolayı ya da kazayla USB kablonun çıkması yüzünnden UCCNC’nin kapanması olabilir. Ayrıca diyelim ki işi yaparken acil bir işimiz çıktı, iş çok uzun süre alacak ve bırakıp gitmemiz mümkün değil. Bu durumda makineyi durdurup, bilgisayarı ve sistemi tamamen kapatıp, tekrar geri geldiğimizde açarak kaldığımız yerden devam etmek zorunda olabiliriz.

UCCNC’de istediğimiz bir G-Code satırından işe devam edebiliriz.

Sırayla şu adımları uygulamalıyız:

Bazen 0 değeri tabla üstünde seçilebilir. (Yani işlenecek malzemenin altında). Böyle bir durumda sıfıra git demek ucun kırılmasına neden olur. Bu yüzden Z’de hareket etmeden sıfıra gitmenin yöntemi olan X0Y0 değerlerini girip enter tuşuna bastığınızda makine Malzemenin daha önce seçtiğimiz yatay sıfır değerine gider.

Bildiğimiz gibi UCCNC G-code yüklendiğinde işi mavi çizgilerle gösterir. İşlendikçe de üzerinde yeşile boyanarak işin yapılan kısmı gösterilir. Şimdi bir önceki maddede belirttiğimiz gibi “RUN FORM HERE” sekmesine tıklandığında işin bu satıra kadar olan kısmı hemen yeşille gösterilir. Böylece doğru yerde olup olmadığımı anlayabiliriz. Ya da devam etmek istediğimiz yerde. Bu aşamada satırda bir X, Y, Z değeri olacaktır. Tercihen Z’nin yukarıda olduğu bir satırı seçmemiz daha doğrudur. Böylece Z’nin motor çalışmadan malzemeye çarpmasını ve muhtemel bir uç kırılmasını engelleriz. Tedbirli olmak iyidir. O nedenle satırdaki önce X ve Z değerlerini girip (Z en yukarıdayken) satır üresinde doğru yatay noktaya makineyi götürürüz. Bu noktaya gittikten sonra Z’nin görünen değeriyle, G-code satır komutundaki değerine bakmakta yarar var. Doğru yerdeysek örneğin Z48.723 gibi değeri girerek Z’nin konumunu ayarlarız.


Önerim Z değerinin olmadığı bir satırın seçimidir. Böyle bir satır varsa en iyisi onu seçmek olur. Makine Z hareketini böylece kendisi yapar ve hatayı engeller.


EN ÖNEMLİSİ!!

HEM UCU HEM İŞİ KAYBETMEMEK İÇİN ELİNİZİ ACİL DURUM DÜĞMESİNE YAKIN TUTUNUZ.

Ali Nihat YAZICI - Stepcraft Türkiye / 29.7.2018