Uç Uzunluğu sensörünü makineye nasıl bağlarız?

Öncelikle STEPCRAFT  Türkiye olarak, sattığımız sistemleri ve STEPCRAFT orjinal eklentilerini bizden aldıysanız, Uç Uzunluğu Sensörünün makinenize bağlantısına ilişkin düzenlemeleri merkezimizde ücretsiz olarak biz yapabiliriz.

Ancak bunu siz yapmak istiyorsanız, nasıl yapabileceğinize ilişkin tüm açıklamalar da bu sayfada bulunmaktadır. Ne zaman dilerseniz, bu sürece ilişkin bizden de canlı destek alabileceğinizi belirtelim.

STEPCRAFT CNC makinemde Uç Uzunluğu Sensörünü nasıl kurabilirim?

UUS, STEPCRAFT makineniz üzerinde mükemmel işlevi olan bir eklentidir. UUS'yi makinenize bağlamak için iki yöntem bulunmaktadır. 


1. Hızlı bağlantı için 3.5mm Jak kullanmak:

UUS size 3.5mm erkek ucu olan kulaklık jakıyla gelir. Genellikle tümü bizim tarafımızdan lehimlenmiştir. Eğer siz jakın kabloya bağlantısının yapılmadığını görürseniz, yanında bulunan lehimleme talimatlarına bakarak yapabilirsiniz. Bu konuda her zaman bizden destek isteyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra jakı makinenin arka tarafında bulunan ana kart çıkışındaki dişi jak girişine takınız. UUS'nin doğru çalışıp çalışmadığını, UCCNC Diagnostics sayfasının altında bulunan “Probe” göstergesiyle kontrol edebilirsiniz. UUS üzerindeki düğmeye bastığınızda "Probe" göstergesi aşağıdaki gibi yeşil yanar. Düğmeye bıraktığınızda yeşil ışık söner.


2. Kabloyu doğrudan anakarta bağlamak:

Eğer 3.5 mm erkek jak yoksa, ana kart üzerinde dişi jak girişi yoksa (Eski ana kartlarda jak girişi yoktu) bu durumda, UUS doğrudan ana kart üzerindeki ilgili bölüme bağlanabilir. UUS'nin kablosunu soyup, bakır uçlarını açığa çıkarırsınız. Bu uçları ana kart üzerinde doğru terminal girişine vidalamanız gerekmektedir. Makinanızın kurulumuna ilişkin kılavuzun ilgili sayfasında bu terminalin hangi girişlerinin UUS için kullanılacağı yazmaktadır. Eğer USS kablo bağlantı girişlerinin yanında aşağıdaki gibi bir jumper varsa ya çıkarınız ya da tek bir uca takara devre dışı bırakınız. 

Sensörün kullanımı:

Makinenize home hareketi yaptırdıktan sonra, sıfırlama yapmak istediğiniz malzemeyi tablaya yerleştirip üzerine sensörü koyunuz. Takımı makineyi hareket ettirerek tam sensörün üzerine getiriniz. Ardından UCCNC ekranında "Probe" yani UUS düğmesine tıklayınız. Z ekseni yavaşça aşağı doğru hareket edecektir. UUS'ye dokunana kadar hareket ettikten sonra önce bir kez sonra daha yavaş bir hareketle ikinci kez dokunacaktır. Sensörün yüksekliği makine tarafından hesaplanarak malzeme üzerindeki sıfır noktası bulunacaktır. Sensçrü çekiniz ve MDI yani UCCNC üzerinde bulunan beyaz veri girişi bölümüne Z0 yazınız ve enter tuşuna basınız. Z ekseni aşağı doğru inip malzemenin üzerinde duracaktır.