G-Code nedir?

GCode CNC makine kontrol dilinin genel adıdır. Gcode komutlarıyla CNC Makinesine ne yapması gerektiğini söylersiniz. GCode komutları, CNC makinesine ne hızla, nereye, nasıl bir hareketi yapması ve hangi yolla yapması gerektiğini belirtir.CNC freze makinesi Gcode emrini uygularken malzemeyi kaldırıp, oyup keser. Ama 3B Baskı yapan bir CNC ise GCode dosyasını uygularken filamenti örerek bir şekli oluşturur. Oysa bir lazer Gcode dosyasıyla bir malzemenin üzerinde yakma işlemi yapar. 

Gcode dilini öğrenebilir ve bu dilde programlama yapabilirsiniz, ancak bunun yerine hiç Gcode bilmeden CAD/CAM programları aracılığıyla da Gcode oluşturabilirsiniz 

CAD programları yani (Computer Added Design- Bilgisayar destekli tasarım) sadece vektör oluşturur. Gcode elde etmek için mutlaka CAM sürecine, yani (CAM: Computer Added Manufacturing - Bilgisayar destekli üretim) sürecine gerek vardır. 

STEPCRAFT CAD/CAM yazılımı olarak Vectric ya da Fusion 360 gibi sistemleri önermektedir. Ancak STEPCRAFT Türkiye olarak biz sadece Vectric yazılımına destek vermekteyiz. Bunun nedeni daha ucuz olması, postprosesörü olması ve diğer yazılımların ticari versiyonlarının çok pahalı olmasıdır. 

Bir CNC sistemi her türlü CAD/CAM yazılımından çıkan Gcode ile çalışabilmelidir. STEPCRAFT bu anlamda tüm CAD/CAM sistemleriyle uyumludur. 

Her ne kadar CAD/CAM yazılımları Gcode üretse de, bazı basit GCode komutlarını bilmek (örneğin G0, M3, M4 v.b.) işinizi daha kolaylaştırır.