2.5 Eksen ile 3 Eksen arasındaki fark nedir?

Bir CNC router olağan koşullarda 3 eksen olarak çalışmaktadır. Ancak farklı nedenlerle CAD/CAM programından kaynaklanmak suretiyle 2.5 eksen çalışma da söz konusudur. 

Y ekseni - öne ve arkaya doğru

X ekseni - sağa ve sola doğru

Z ekseni - yukarı aşağı doğru

2.5 Eksen ile çalışmak demek bir CNC'nin X ve Y ekseninde hareket ederken Z ekseninde belirli sabit bir derinlikte çalışmasıdır. Örneğin, bir kare kesiyorsanız bu karenin kenarları 5 cm x 5 cm ise ve siz bu karenin kesme derinliğini 1 cm olarak seçtiyseniz, işte o 1 cm kare boyunca sabittir. Buna 2.5 eksen denir. 2.5 eksen her zaman Z ekseninde sabit bir değer olması demektir. Kareden sonra ikinci bir kareyi farklı bir derinlikte kesebilir, ama kesme derinliğini o şekil üzerinde değiştiremezsiniz. 

2.5 eksen çalışmanın başka bir kısıtı da malzemeye girişlerin her zaman 90 derece dik olmasıdır. Yazılım ve CAD/CAM programlarının çoğu 2.5 ekseni desteklemektedir. Vectric Cut 2D programı ve VCarve programları da 2.5 eksen çalışabilir. 

3 eksen çalışma ise CNC makinenin 3 eksen boyunca ve sürekli değişimle hareket edebilmesidir. Bu şekilde rölyef, eğimli işleri oyma yazılar, kabartmalar, her türlü kazıma gibi 3 eksenli olan ve sadece X ve Y nin değil Z ekseninin de değişebildiği işler mümkündür. 

3 eksen çalışmayla örneğin bir rölyef yapabilir, bir çiçek oyabilir, bir fare şeklini bir nesnenin içinden oyarak çıkarabilirsiniz.