UCCNC'de iş emri yüklediğimde "The current job workspace is out of the set software limits" hatası alıyorum, neden?

Bu hata mesajı, tasarladığınız iş emrinin makine üzerinde yapılabilecek iş boyutundan daha büyük olduğu gcode dosyalarını yüklediğinizde çıkar. Örneğin D.420 ile çalışıyorsunuz. Yani makinenizin net çalışma alanı 417 mm x 297 mm, ama siz 400x300 mm boyunda bir iş emri yüklediniz. Bu durumda UCCNC size bu hata mesajını verecektir. Her CNC kontrol sisteminde makinenin çalışma alanına göre mantıksal yazılım sınırları vardır. Tabii eğer kullandığınız makine doğru dürüst bir makineyse. Aksi takdirde iş sırasında makine sağ tarafa sol tarafa öne arkaya çarpabilir. Bu mantıksal limitler sizin hata yapmanızı engeller. 

Ama bazen yaptığınız iş aslında makine sınırları içerisinde yapılabilecek bir iş olmasına karşılık bu mesajı alırsınız. Peki bu neden olur? 

Yine aynı örnekle devam edelim. Diyelim ki D.420 üzerinde 200 x 200 mm boyutunda bir dikdörtgeni keseceksiniz, tamam limit sorunu yok makine içinde yapılabilecek bir iş ama eğer sıfır noktanız makinenin ortasındaysa, makine örneğin X ekseninde 150 mm + 200 mm iş yapacağından 297 mm limitinin dışına çıkması gerekecektir. Yani alsında yapmanız gereken makinenin konumu daha sola ve öne getirip, X ve Y sıfırlarını tekrar kontrol etmenizdir. Sıfır noktasını düzeltirseniz hata da düzelir.  Eğer Z ekseniyle ilgili bu hata çıkıyorsa, o zaman malzeme üzerinde sıfır noktasını kontrol ediniz. 

Örneğin 3B yazıcı ile D.420 üzerinde yapabileceğiniz baskı 100 mm yüksekliğindeyken siz 140 mm yüksekliğinde bir baskı yapmak isterseniz bu hatayı alırsınız.  Yani bu hata ne zaman çıkarsa, büyük bir olasılıkla o zaman siz bir sıfırlama ya da iş hatası yapıyorsunuz demektir.  Bu hataları şu şekilde gözlemlemek mümkündür: 

Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi hata mesajı görmenizin bir başka nedeni de XY başlangıç konumunu yanlış seçmeniz olabilir. Genellikle XY başlangıç konumu sol alt köşe olarak seçilir. Ama bazen başlangıç konumunu sol alt köşe olarak seçip malzemenin ortasında sanıp ortada sıfırlama yaparsanız, yine limitleri aşabilirsiniz.

Sorununuz devam ederse bir telefon mesafesinde olduğumuzu belirtmek isterim.