UCCNC ekranında sarı noktayı neden görmüyorum?

UCCNC ekranında RUN penceresinde makine iş parçasının üzerindeyken sarı bir nokta görünür. Bu makinenin o anda hangi XY noktasında olduğunu bildirmek için bir imleçtir. Eğer işlemek için tablaya yerleştirdiğiniz malzeme, tablanın ortasındaysa sarı noktanın da tablanın ortasında olması gerekir. 

Eğer sarı noktayı malzemenizin üzerinde göremiyorsanız ya da sarı nokta malzemenin dışında bir yerde duruyorsa, malzeme üzerinde sıfırlama yapmadınız demektir.

Bu sıfırlama, malzemenizin tanımlandığı ve g-code dosyasının oluşşturulduğu CAD/CAM programındaki sıfırlamayla aynı olmalıdır. Örneğin eğer malzemenin tam ortasında olacak şekilde iş hazırlanmış ise, önce X ve Y eksenlerini hareket ettirerek makineyi malzemenin tam ortasına getiriniz. Ardından X ve Y yi sıfırlayınız. Nasıl? Yukarıdaki ekranda X, Y, Z ve A mavi harflerinin sok tarafında bulunan ZERO ALL düğmesi o anda bulunduğunuz konumda tüm eksenleri sıfırlamak için kullanılır. Ama siz bunu kullanmayın. Siz önce X ve Y yi sıfırlamalısınız. Bunun için de X ve Y nin solunda bulunan mavi dairelere sırayla tıklamanız yeterlidir. Tıkladığınızda X ve Y nin sağonda bulunan değerler sıfır olacaktır. Bu sırada en solda bulunan MACHINE düğme seçili olmamalıdır. 

Yapmak istediğiniz işin doğru olmasını sağlamak için lütfen şu adımları takip ediniz: 

Makine tablasının üzerine işlemek istediğiniz malzemeyi yerleştiriniz ve güvenli bir şekilde mengeneleyiniz. 

Makinenize HOME referans hareketini yaptırınız. Bunun için UCCNC ekranında en sağda bulunan HOME ALL (kırmızı) düğmesine tıklamanız yeterlidir. 

Home hareketi tamamlanınca makineyi el ile hareket ettirerek (klavye üzerinde sol sağ ok tuşlarıyla X ekseninde; ileri geri ok tuşlarıyla Y ekseni; page up, page down tuşlarıyla da Z ekseninde) X Y ekseninde malzeme üzerinde işin başlayacağı yere getiriniz. SHIFT tuşuna basarak eksen hareketi yaparsanız makine daha hızlı hareket edecektir.  

Y ve X eksenlerinin solundaki sıfırlama düğmelerine tıklayınız. 

GCode dosyanızı LOAD düğmesine basarak açılan pencereden seçiniz. Bunu tamamladığınızda iş emri yüklenir yüklenmez sarı noktanın sıfır noktası üzerinde belirdiğini göreceksiniz. 

Z eksenini elle (İlk Adımlar kitapçığında gösterildiği gibi) sıfırlayabilir ya da Uç Uzunluğu sensörünü kullanarak sıfırlama yapabilirsiniz. 

CYCLE START düğmesine basarak işinizi başlatınız. (Kullandığınız araç HF500 gibi otomatik çalışan bir araç değilse önce çalıştırmanız gerektiğini unutmayınız. Örneğin Kress 800)