Spindle Motorlar arasındaki fark nedir?

HF-500, AMB, Kress, MM-1000, Dewalt, Dremel, Proxxon...Yukarıda sayılan spindle motorlar dünyanın her yerinde satılan spindle motorlar. Bir çok müşterimiz, spindle motorlara ilişkin çok geniş bir yelpazede ürün sunduğumuzdan bize aralarındaki farkı soruyor. Elimizden geldiği kadar anlatalım.

Öncelikle yukarıda sözü geçen spindle motorların tümü STEPCRAFT D Serisi üzerinde kullanılabilecek motorlardır. 

Bu motorların içerisinde birisi diğerlerinden çok farklıdır. 

HF-500...

HF-500 High Frequency, yani yüksek frekansla hız kontrolü yapılan bir motordur. 500 wattır ama bu şebekeden çektiği güçtür, yani harcadığı güç. Çıkış torku olarak diğer motorlardan bir eksiği olmadığı gibi fazlası bile vardır. 

Diğer motorlara göre çok daha sessiz çalışır, 3.000-20.000 RPM arasında hız kontrolü doğrudan Gcode ile bilgisayar aracılığıyla yapılır. Tam otomatiktir. Ömrü sonsuzdur. Karbon fırçalı değildir!

ATC yani otomatik takım değiştirme kullanılabilir. 

AMB /Kress

AMB aslında eski Kress motorlarının yeni firma adıdır. Yani tamamen Kress ile aynı teknolojidir. AMB motorlarda bazı yeni ürünler yakın zamanda satışa sunulmuştur. Aynı şekilde hız kontrolü yapılabilir. 

Karbon fırçalı motorlardır. STEPCRAFT'ın AMB motorları için ATC, otomatik takım değiştirme çözümü vardır. 

Kress 800 ve AMB 800             10.000 -29.000 RPM arasında 

Kress 1050 - AMB 1050              4.000-25.000 RPM arasında çalışır. 

Bu motorlar çok hassas, mükemmel soğutmalı ve STEPCRAFT ile mükemmel çalışan motorlardır. Fiyatları da uygundur. 

MM-1000

MM-1000 spindle motoru STEPCRAFT adına Mafell tarafından üretilen 1000 wattlık bir spindle motordur. 4.000-25.000 devir arasında çalışabilir ve ATC takılabilir.

ROUTERLAR

Yukarıda sayılan diğer motorlar ise router motorudur. Yani aslında el  ile kullanım için üretilen, hassasiyeti daha düşük, gücü daha düşük motorlardır. 

Diğer motorlar da STEPCRAFT ile sorunsuz çalışır. Proxxon, Dremel için farklı adaptör, Dewalt için farklı araç tutucu gerekir. 

Dremel 4000

Dremel 4000 dünyada en çok satılan hobici motorlarından birisidir. Düşük güçlüdür. Ucuzdur. Ağır işlere gelemez, kontra plak, plastik, balsa ağacı, kavak, strafor gibi malzemelerde çalışabilir. Ucuzdur. STEPCRAFT ile kullanmak için mutlaka adaptör gerekir: Dremel Adaptörü. Dremel motoru sert malzemelerde alüminyum da çoks ert ağaçta kullanırsanız rulmanları kısa zamanda dağılabilir.  

Proxxon IBS

Proxxon motor bana sorarsanız Dremel'den çok daha iyi bir motordur. Temel farkı rulmanların daha iyi olması ve daha hassas işleri daha uzun süreli yapabilmesidir. Ama aynı durum burada da geçerlidir. Proxxon motorla da alüminyum ve sert malzemeleri işlemek doğru olmaz. 

Proxxon ile de adaptörü gerekir.

Dewalt

Dewalt güçlü bir motordur. 1.25 HP yani yaklaşık 900 watt gücündedir. 16.000-27.000 devirde çalışabilir.

STEPCRAFT İle kullanılması için mutlaka alet tutucu adaptörün değiştirilmesi gerekir.