Spindle Motor ile Router arasındaki fark nedir?

İk sistem arasında aslında çok büyük bir fark olduğunu söylemek zordur. Sonuç olarak iki motor sistemine de bir takım (bıçak) takılı rve bu sayede bir nesne üzerinde iş yapılır. 

Ancak router motorlar daha tüketici boyutlu düşünülmüş motorlardır. Örneğin Proxxon, Dremel, Dewalt gibi motorlar. Oysa Spindle motorlar gece gündüz hiç durmadan çalışmaya ve hassasiyeti yüksek işlerde sürekli kullanılmaya uygundur. Bir router üzerinde çok yüksek devirlerde elde edilebilecek tork yani güçler, bir spindle motor üzerinde daha düşük devirlerde elde edilebilir. Bu çok doğal olarak yapılacak işin hassasiyetine, doğruluğuna ve süresine etki eder. 

Routerlarda kullanılan rulmanlar ortalama olarak 3-4 ayda bir değiştirilmek zorundadır. Oysa benzer iş için kullanılabilen bir spindle motorda rulman sistemi bir kaç yıl iş görür. Spindle motorlar çalışma sırasında bir routera göre çok daha sessiz çalışır.  

Sözün kısası, çok hızlı, hassasiyet istemeyen ve gürültünün önemli olmadığı işlerle uğraşıyorsanız bir router kullanabilirsiniz. Ama bir üretim ortamında, hız, güç ve sesin sizin için önemi varsa o zaman spindle motor öneriyoruz.