İyi bir PCB İşlemek için...

İyi bir PCB İşlemek için...

STEPCRAFT bir CNC router olarak size her türlü olanağı sunar. Bu işlevlerden birisi de çok yüksek kalitede PCB işleyebilmektir.

Öncelikle PCB işleme sürecindeki en büyük sorun PCB'yi yatay olarak sabit tutabilmektir. 

Yani hangi CNC router olursa olsun PCB işlemenin olmaz ise olmaz koşulu yatay olarak bakır kaplı plakayı çok hassas şekilde düz tutabilmektir. 

O nedenle ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bir çok CNC router PCB işleyemez. 0.1 mm veya 0,15 mm kalınlığındaki bakırı doğru kazıyabilmek için, plakanın altındaki sabitleme malzemesinin mükemmel bir yüzeye sahip olması gerekir.

Bunun için önerimiz en az 10 mm kalınlığında bir pleksi glass malzemenin makineye sabitlenmesi, ardından yüzeyinin (3mm düz ağız frezeyle), çok düşük stepoverda silinmesidir. Sonrasında alkol ile yüzey temizlenip, pcb farklı noktalardan japon yapıştırıcıyla yapıştırılabilir. 

Bu şart olsa da tek başına yetmez. 

İkinci olarak yine olmaz ise olmaz gerekli olan bir şey de G-Code dosyasının yüzey okuma ile o an işlenecek olan PCB'ye göre kalibre edilmesidir. 

Bütün bunlar hala yetmez. Ayrıca makinenin backlash değerlerinin 1 mikrondan daha iyi olması gerekir. Bunun için de bu teknolojiye sahip bir makine olması gerekir. 

Genel amaçlı CNC routerlar arasında STEPCRAFT bu teknolojiye sahip tek makinedir. 

Özetlemek gerekirse, CNC üzerinde hatasız yapılması çok zor olan bir süreç, PCB İşlemede aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamak gerekir.