4ncü eksen için hangi yazılım gerekli?

4ncü eksen işlemlerini yapmak için 4 eksene uygun g-code oluşturabileceğiniz CAM yazılımlarına gereksinim vardır.

STEPCRAFT Türkiye olarak aynı zamanda Vectric yazılımının da distribütörüyüz. Çok uygun fiyatlı ve çok yetenekli bu yazılımı kesinlikle öneriyoruz.

4 eksen çalışmasını Vectric Vcarve veya Aspire ile oluşturabilirsiniz. Vcarve ve Aspire'da malzeme tanımlanırken doğrudan silindirik malzeme oluşturmak mümkünndür. 

vcarve.JPG

Böylece elinizdeki silindirik malzeme ya da dikdörtgen prizma malzeme üzerinde iş yapma şansınız olur. 

Vcarve Pro ve Aspire üzerinde ayrıca gadget denilen eklentiler de mevcuttur. Bu eklentiler ücretsizdir ve doğrudan 4 eksen ile ilgili olanları vardır. Örneğin 4 eksen üzerine 2 boyutlu bir işi sarmaya yarayan wrapping gibi. 

turnedprofile.jpg

Yani doğru adreste, doğru yazılımla ve doğru makineyle çalışmak istiyorsanız, biz hazırız. 

Aşağıdaki video biraz eski tarihli de olsa fikir verebilir diye paylaşıyoruz. 

 

 

 

CNC makineleri genellikle 3 eksenlidir. Yani makinede X, Y ve Z ekseninde hareket eden (birlkte) bir nokta vardır ve bu noktaya bağlı olan araç bir iş yapar. Araç bu şekilde yukarı-aşağı, sağa-sola, ileri-geri giderek bir malzemenin üzerinde çalışma yapılmasını sağlar. Bunun bir diğer anlamı da hareketin dikey olmasıdır. Bu tür çalışan CNC sistemlerine 3B Dikey İşletim Sistemi denilir. 

Ama kimi zaman kullanıcı silindirik ya da dönen malzemelerin üzerinde iş yapmak ister. Örneğin bir yüzüğün üstüne yazı yazmak, bir merdanenin üstünde şekil kazımak gibi. Bunu yapmak için makinenize 4ncü eksen kurmanız gerekir. 

4ncü eksen torna değil midir?

Hayır 4ncü eksen tornadan çok fazlasıdır. Genellikle sektörde kullanılan divizör kelimesi, torna benzeri tek yönde hareket eden sistemler için kullanılır. Yani malzeme tıpkı çömlekçinin sehpası gibi, torna gibi tek tarafa döner. Ama bu tür sistemlerde doğrusal olmayan şekiller işlenemez. Örneğin bir silindirin üzerine isim yazılamaz. Bir masa ayağı yapılır, satrançtaki şah fil gibi simetrik taşlar işlenir ama motorun ileri dönmesinin gerektiği yazı, çizim, şekil gibi işlemler yapılamaz. 

O nedenle 4ncü eksen tornadan çok fazlasıdır. STEPCRAFT 4ncü Eksen ile her şeyi yapabilirsiniz. 

4ncü eksen genellikle Y ekseni üzerinde sabitlenir. Bunun nedeni Y ekseninin daha uzun olması dolayısıyla daha çok çalışma alanı sağlamasıdır. 

4ncü eksen kullandığınızda köprüyü X ekseni sabit olacak şekilde konumlandırırsınız. Yani işlem süresince Y ekseni, Z ekseni değişecek ve malzemenin dönmesi de A ekseniyle sağlanacaktır. 

Aslında bir anlamda X eksenindeki tüm hareketler A eksenine dairesel olarak aktarılmıştır. Köprü (gantry) hala Y ekseninde ileri geri hareket edecek, Z ekseninde yukarı aşağı hareket edecek, ama şimdi A ekseniyle malzeme döndürüldüğünden silindirik işlem yapılabilecektir. 

 

Aşağıdaki videoda ise 4 eksen ile STEPCRAFT üzerinde yapılan bir çalışma görülebilir.